Žijeme v klamstve I.

Autor: Roman Bodon | 3.7.2014 o 10:21 | Karma článku: 5,90 | Prečítané:  1019x

V komentári k môjmu prvému článku blogu som sa dočítal o sebe, že zavádzam a ešte k tomu za peniaze. Je to názor inteligentnej, milej a statočnej dámy, ktorú síce nepoznám, ale predpokladám, že musela byť mojím článkom hodne pobúrená. Bola však dosť statočná na to, aby svoje pobúrenie vyjadrila otvorene. A ja jej za to ďakujem, lebo len otvorená diskusia, dialóg môže viesť k priblíženiu sa pravde, nič iné. 

Vážení čitatelia.

Možno slová komentára zodpovedajú aj Vášmu názoru, a tak isto ste presvedčení o tom, že to o čom píšem vo svojom blogu sú bohapusté nezmysly. Pravdu povediac, bol by som radšej ak by boli. Bolo by to oveľa lepšie pre mňa , ale aj pre nás všetkých , ak by som vo svojich príspevkoch klamal a zavádzal, ak by všetko to, čo som o ruských médiách a o vzťahu Ruska k Ukrajine a civilizačným hodnotám napísal, bol iba výmysel.

Informácie, ktoré mám som si nevymyslel . Čerpám z ukrajinských zdrojov, z ich masmédií, trocha sa tu snažím priblížiť ich mediálny priestor. Nezriedka sa totiž informácie prezentované u nás ako pravdivé, rozchádzajú s tým, čo prezentuje ukrajinská strana. Či už oficiálne, alebo neoficiálne. Samozrejme, môžete veriť, že ukrajinské masmédiá klamú a zavádzajú, že je to obyčajná propaganda. Je to Vaše právo. Aj keď na to, aby ste tak mohli tvrdiť, by bolo správne, aby ste ich poznali. Aby ste mali možnosť poznať pohľad na krízu, ktorá prebieha práve u nich, nie cez prizmu európskych médií, ktorých sa tá kríza bytostne netýka, ani ruských zdrojov, ktoré vo svojej podstate predstavujú tú stranu, ktorá sa krízy priamo zúčastňuje, len z opačnej strany,  ale zo strany tých, ktorí krízou trpia najviac. 

Mal som a naďalej mám možnosť sledovať informácie u rôznych zdrojov, ako európskych, tak aj ukrajinských ako aj ruských. A moje presvedčenie na základe mojej vlastnej skúsenosti je to, že informácie ako ich predstavujú ruské médiá, sú často hodne skreslené alebo neraz nepravdivé.

Zhodou okolností sa včera v ukrajinskej Pravde objavilo toto krátke video , malá demonstrácia ruských masmediálnych praktík z prekrúcania faktov . /  ukrajinská reportérka vyspovedala ukrajinského vojaka o oslobodení obce Ščastja od teroristov , ten hovorí že je miestny, priamo zo Ščastja, a na otázku, že podľa ruského kanála Life News ukrajinskí vojaci strieľajú civilné obyvateľstvo odpovedá /čas okolo 1min/ :  "Toto všetko je dezinformácia, takého niet, a ja ako obyvateľ svojho mesta som sám včera veliteľovi oddielu povedal, že akonáhle ktorýkoľvek vojak z nášho oddielu opustí náš tábor s takýmto zámerom, ja sám ho zastrelím , ak nie do zátylku, tak do hlavy, hneď ako sa vráti. " / Ruský kanál uvedenú vetu vystrihol z rozhovoru, len pred ňu postavil komentár  " s tými, ktorý odmietajú strieľať po svojich spoluobčanoch, je rozhovor krátky ."  Nasleduje strih:  "akonáhle ktorýkoľvek vojak... "

Verte, neverte, hľadajte v tom stopy propagandy... Ak neveríte našim či ukrajinským zdrojom, ktokoľvek môže tými istými argumentami o falošnosti materiálu a propagande takisto spochybniť Vaše zdroje. 

Dovolím si ale tvrdiť, že existuje ešte jeden spôsob, ako zistiť, ktorá strana bude bližšia k objektivite a ktorá menej. Stačí sa trocha zamyslieť nad informáciami, ktoré kolujú mediálnym priestorom . Načrtnem Vám pár otázok, odpoveď si skúste dať sami: 

  • ak by bola pravda, že na Ukrajine vládne fašistická junta, bolo by podľa Vás reálne aby pripravili a úspešne realizovali demokratické voľby prezidenta , ktorých priebeh aj výsledok uznal celý svet, vrátane Ruska ? Zdá sa Vám reálne, aby fašistická junta dopustila stratu kontroly nad časťou svojho územia, teda Krymu ? Zdá sa Vám reálne, že by fašistická junta po "uzurpovaní moci" nechala v parlamente sedieť opozíciu, bývalú vládnucu Stranu regiónov, ktorej názory a činy sú v príkrom rozpore s tým, čo presadzuje dnešná vláda? Z histórie vieme, že každá fašistická vláda, ktorá sa dostala k moci, sa v prvom rade snažila o likvidáciu svojich oponentov. Či už zavretím do chládku, alebo umlčaním na veky. Na Ukrajine do dnes žiaden z poslancov nebol uväznený či inak perzekuovaný, hoci mnohí z nich by si to za svoju podvratnú a protištátnu činnosť zaslúžili / stačí spomenúť Carjova, on otvorene podporoval separatizmus a šíril protištátnu propagandu, ako na Ukrajine, tak aj v ruských médiách – a ukrajinskému parlamentu trvalo 2 mesiace kým sa spamätal a zbavil ho imunity, čím umožnil prokuratúre viesť vyšetrovania a vydať na neho zatykač. Samozrejme, Carjov medzitým ušiel a zhodou okolností ho pod ochranu zobral veľký brat... Ďaľší separatisti z radov poslancov v parlamente sedia naďalej, Jefremov, Simonenko, Lefčenko ... to mi chcete povedať, že by fašisti strpeli niečo také ?

  • slovenská vláda, európsky parlament ako aj OSN vyslovili neraz podporu ukrajinskej vláde . Znamená to ich podporu fašistickému režimu ?

  • Ukrajina dostala pôžičku od medzinárodného menového fondu. Znamená to, že tento fond podporuje svojimi peniazmi nedemokratické procesy ?

  • vraj je nová vláda protinárodná a zvýšením cien likviduje vlastný národ . Tvrdiť toto po tom, čo tam natvoril Janukovyč so svojou bandou zlodejov ..hm.  Ale ak sa budem riadiť touto logikou, tak mi vychádza, že všade na svete je fašistická vláda. Ceny totiž rastú všade vo svete – v Nemecku práve tak ako v Rusku, ako v USA či ako u nás. Tak to máme všade fašistov ? hm..

  • pokiaľ ste presvedčený o tom, že na ukrajine vládnu ultranacionalisti, ktorích prvoradým cieľom je likvidovanie a násilná ukranizácia všetkého ruského – tak mi povedzte, prečo do dnes, 4 mesiace po výmene vlády, vychádza na Ukrajine tlač v ruskom jazyku / ako príklad uvediem Ukrajinskú pravdu – aj na nete je dvojjazyčná , viď pravda.com.ua / , do dnes vysielajú TV a rozhlasové stanice ako v ukrajinskom tak aj ruskom jazyku / rádiá nájdete na nete , z TV staníc môžem spomenúť napríklad Inter či STB, ktoré boli odjakživa ruskojazyčné a naďalej v tomto jazyku vysielajú, nájdete ich aj na nete, ale nie sú jediné /. Ani jedna ruskojazyčná škola nebola zavretá / na rozdiel od ukrajinských škôl na Kryme, ktorým hrozí likvidácia / , naďalej platí zákon upravujúci používanie jazykov menšín, napriek škandálu s jeho údajným zrušením, ku ktorému v skutočnosti ani nedošlo – a milióny ľudí spokojne používajú svoju reč, bez toho aby čelili nejakým perzekúciám .

  • A ešte jedna poznámka na záver : hádam budete so mnou súhlasiť, že v dnešnom modernom svete, v ktorom pomaly každá prkotina je upravená nejakým zákonom či normou, existuje určitý systém medzinárodných a medzištátnych noriem a dohôd. Aj vďaka tomu v Európe, ktorej štáty sa týchto noriem držia a dodržiavajú ich, je od obdobia skončenia 2.sv.vojny bezprecedentné a relatívne dlhé obdobie mieru. A snáď budete so mnou súhlasiť, že základným prvkom každej medzištátnej zmluvy je uznanie si vzájomných hraníc, uznanie územnej celistvosti a záväzok nezasahovania do vnútorných záležitostí druhého štátu. Ak so mnou doteraz súhlasíte, a vezmeme na vedomie, že medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou existovali takéto zmluvy , a tu nemyslím len často spomínané Budapeštianske memorandum , ale skutočné zmluvy s konkrétnymi záväzkami, ratifikované oboma stranami, tak mi vysvetlite nasledovnú vec : Na základe akého práva si RF dovolila pripojiť k svojmu územiu Krym? Ak mi tu budete tvrdiť, že sa Krym dobrovoľne odtrhol od Ukrajiny a požiadal o pripojenie k RF , tak riskujete jednu veľmi nebezpečnú vec : ktorákoľvek občianska či národnostná menšina v ktoromkoľvek štáte na svete môže urobiť to isté, vyhlásiť odtrhnutie od materského štátu a pripojenie k inému bez vedomia a súhlasu centrálnej moci. A proti platným dohodám a zákonom. A tu nezabúdajte prosím na to, že ani Slovensko nie je jednoliatym útvarom, nie je vytvorené na nacionálnej báze. Odobrujete teda to, že podobný scenár môžu realizovať maďari v ľubovoľnom štáte Karpatskej kotliny, škóti v Spojenom kráľovstve, Flámy v Belgicku, katalánci v Španielsku, nemecky hovoriaca menšina v Taliansku, alebo dokonca novovzniknuté ale rýchlo sa rozrastajúce menšiny prisťahovalcov v krajinách západnej Európy – kurdi vo Švédsku, alžírčania vo Francúzsku, pakistanci vo Veľkej Británii.. ? V samotnom Rusku je obrovské množstvo národností a národnostných menšín . Čo by robili rusi, ak by si číňania žijúci na Sibíri a Ďalekom východe dovolili vziať príklad z Krymu ? Chcete žiť v spoločnosti, kde platia nejaké pravidlá, alebo chcete žiť v chaose kde platí jediné – právo silnejšieho ?

Buďte prosím opatrní pri prijímaní správ o dianí na Ukrajine. Ak totiž naopak, budete súhlasiť so mnou s tým, že na Ukrajine je normálna vláda, ktorej snahou je stabilizácia a reforma krajiny , ktorá sa snaží integrovať do európskych a svetových štruktúr , tak si musíte dať zákonite otázku, prečo by táto vláda mala bojovať proti vlastnému ľudu. Veď tu niekde mizne logika. Deklarovať mier, podpisovať Asociačnú zmluvu , a zároveň strieľať a bombardovať svojich vlastných občanov. Aký by mal význam pre vládu, ktorá má problémy s prázdnou štátnou pokladňou, udržaním stability národnej meny, zachovaním energetickej rovnováhy v krajine, šialenou korupciou a mnohým mnohým ďalším , rozpútať vojnu proti vlastným občanom. Vojna stojí peniaze, veľké peniaze. Myslím, že ak by chceli ukrajinskí politici silou mocou utratiť nejak tieto peniaze, tak by ich radšej   rozkradli, než by ich venovali dobrovoľne vojne, ktorá im nemôže priniesť absolútne žiaden úžitok. 

Rozmýšľajte . 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?