Koniec prímeria a Porošenkov prejav

Autor: Roman Bodon | 1.7.2014 o 2:25 | (upravené 1.7.2014 o 9:40) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  738x

Prímerie skončilo. Ukrajina ukázala celému svetu svoju úprimnú snahu viesť rokovania a regulovať situáciu na východe krajiny mierovým spôsobom, bez použitia zbraní. Cena ktorú za to zaplatila je vysoká - 27 zabitých vojakov, vyše 60 ranených, zostrelené lietadlo a vrtuľník, zničená retranslačná stanica a ďalšie a ďalšie materiálne straty. Teroristi viac ako 100 krát porušili režim prímeria. 

 Pán Porošenko vystúpil neskoro večer s prejavom, o tom čo hovoril, sa môžete dočítať nižšie : 

/zdroj : http://president.gov.ua/news/30643.html /

 

Vážení občania!

V pondelok 30.júna o 22,00 hod skončilo jednostranné zastavenie paľby. V rámci plánu na mierové vyriešenie situácie na Donbase bol tento krok prvý krát iniciovaný dňa 20.júna . Dňa 27.júna ho Ukrajina predĺžila ešte o tri dni. Počas týchto desiatich dní sme ukázali Donbasu, Ukrajine, ale aj celému svetu svoju oddanosť mierovému vyriešeniu konfliktu vyprovokovaného zvonka. Obyvateľom Doneckej a Luganskej oblasti sme demonštrovali dobrú vôľu vlády. Pracovitý a mierumilovní ľudia, ktorí tvoria prevažnú väčšinu obyvateľstva Doneckej a Luganskej oblasti pocítili naše sympatie, lásku a úctu. Uvideli úprimnú snahu Kyjeva na zohľadnenie ich osobných názorov a špecifických záujmov. A pochopili, že ich bezpečnosť je našou hlavnou prioritou.

Ešte viac zosilnela medzinárodná podpora Ukrajiny. Práve počas prímeria som podpísal Dohodu o asociácii s EU.

Napriek tomu jedinečná šanca na vykonanie mierového plánu sa nenaplnila. Stalo sa tak kvôli zločineckým akciám bojovníkov. Verejne deklarovali svoju neochotu podporiť mierový plán a zastaviť paľbu. Prímerie porušili viac ako sto krát.

Politické vedenie separatistov ukázalo neochotu a neschopnosť kontrolovať akcie svojich teroristických oddielov a lúpežníckych bánd.

Zrušenie rozhodnutia Rady federácie, ktorým udeľovala právo na vojenskú intervenciu na Ukrajine malo pozitívny, ale symbolický význam. Nedočkali sme sa konkrétnych krokov na deeskaláciu napätia. Medzi iným aj v otázke posilnenia kontroly hranice.

Pri tom všetkom mier bol, je aj zostáva mojim cieľom. Menia sa len prostriedky na jeho dosiahnutie.

Večer 30.júna sa uskutočnilo zasadnutie Rady národnej obrany a bezpečnosti Ukrajiny. Po posúdení situácie som sa ja, ako vrchný veliteľ ozbrojených síl rozhodol pre ukončenie jednostranného prímeria.

Ochrana teritoriálnej jednoty Ukrajiny, bezpečnosti a životov civilného obyvateľstva proti bojovníkom-teroristom  si vyžaduje nielen akcie obranného, ale aj útočného charakteru .

Ozbrojené sily, Národná garda, Štátna pohraničná služba ako aj Služba bezpečnosti dostali tomu zodpovedajúce príkazy. Pri realizácii dnes obdržaných úloh týkajúcich sa územnej celistvosti už nie sú ďalej obmedzovaní režimom prímeria /zastavenia paľby/.

Pôjdeme dopredu a budeme oslobodzovať našu zem. Ukončenie režimu zastavenia paľby je našou odpoveďou teroristom, bojovníkom, lúpežníkom. Všetkým tým, kto škodí civilnému obyvateľstvu. Kto paralyzuje ekonomiku regiónu. Kto bráni vyplácaniu výplat, dôchodkov, štipendií. Kto vyhadzuje do vzduchu železnicu a ničí diaľkový vodovod. Kto zbavil ľudí normálneho, mierového života.

Ozbrojené sily Ukrajiny, Národná garda a iné oddiely si nikdy nedovolia použitie sily proti civilnému obyvateľstvu. Oni nikdy nebudú strieľať po obytných zónach.

Ukrajinskí vojaci a gardisti budú riskovať svoje životy na to, aby nevystavovali riziku ženy, deti a starých ľudí. Všetkých tých, kto žije na Donbase a neberie protizákonne zbraň do ruky. Taký je charakter ukrajinského vojska už oddávna.

Na nás je zodpovednosť a prežívanie za každý život civilistu, ktorý sa, nedaj Bože, môže prerušiť počas vojenskej alebo protiteroristickej operácie.

Obraciam sa k obyvateľstvu Doneckej a Luganskej oblasti s prosbou o porozumenie k môjmu rozhodnutiu. Prosím Vás, aby ste sa stali spojencami v navrátení bezpečnosti na Donbase.

Áno, vy nemôžete vystúpiť proti banditom fyzickou silou. Ale vaša sila vôli a sila duchu,vaša občianska nepoddajnosť k tzv. "národným republikám" , opovrhovanie tými, kto sa dal na cestu banditizmu, lúpeží a teroru, priblížia ten deň, kedy sa do vašich domov, na vaše ulice vráti silný mier.

Všetkým, kto sa dal na cestu ozbrojeného odporu legitímnej vláde, kto si uvedomí, že sa dopustil chyby a chce ju napraviť, ja ako prezident garantujem, že nebude stíhaný. Podmienka je len jedna – zložiť zbraň.

Náš mierový plán, ako stratégia pre Ukrajinu a Donbas, zostáva v platnosti. Aj odzbrojenie. Aj decentralizácia. Aj slobodné používanie ruského jazyka. Aj obnovenie strateného domova na štátne trovy. A spoločný program s EU na vytvorenie nových pracovných miest. V ktorejkoľvek chvíli sme pripravený vrátiť sa k režimu zastavenia paľby, prímeria. Ak budeme vidieť, že všetky strany dodržiavajú základné body mierového plánu. Že bojovníci prepúšťajú rukojemníkov. Že aj na druhej strane hranice sa rozsvietilo červené svetlo pre diverzantov a dodávateľov zbraní, a za dodržiavaním režimu na hranici dohliada OBSE /OSCE/.

Drahí občania!

Cesta k mieru sa ukázala o niečo zložitejšou, ako sme chceli . Nechcem prikrášľovať skutočnosť. Ľahké ani jednoduché to nebude.

My sa ako ešte nikdy predtým musíme zjednotiť, aby sme ochránili Ukrajinu. Bude potrebná obetavosť a disciplína, nielen na frontovej línii, ale aj v tyle.

Ale ešte nebola taká vojna, po ktorej by nenastal mier.

Tak bude aj tentokrát.

Sláva Ukrajine !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?