Ešte pár slov k "islamistom"

Autor: Roman Bodon | 25.6.2014 o 15:20 | (upravené 25.6.2014 o 15:35) Karma článku: 2,71 | Prečítané:  871x

Ďakujem všetkým čitateľom, ktorí sa prehrýzli cez moje riadky a obzvlášť tým, ktorí mi aj napísali. Ďakujem za Vaše podnety v komentároch, dovoľte mi týmto krátku odpoveď. 

Prečo mi slovo "islamista" naďalej nedáva zmysel.

Kvôli kontextu, v ktorom je používané. Ak sa povie kresťan, predstavím si človeka veriaceho, držiaceho sa slov Biblie, veriaceho v znovuzrodenie Kristovo atď atď. A nevybaví sa mi pod tým križiacky jazdec zabíjajúci zo svojho sedla saracénskeho pešiaka, ani stredoveký conquistador či inkvizítor. Hoci tí vo svojej zaslepenosti tiež tvrdili, že konajú v mene Božom...

Pod slovom islamista, či chcem alebo nechcem, sa mi okamžite vybaví fiktívne spojenie objektu tohto slova s islamom. Aj keď sa ním v skutočnosti označujú v prvom rade ozbrojenci, teroristi, darebáci , jedným slovom zločinci, ktorý síce tvrdia, že ich konanie sa opiera o slová Koránu. Ale celkové posolstvo Koránu im akosi uniká, práve tak ako unikalo posolstvo Biblie všetkým tým, ktorý v jej mene viedli vojny.

Svet moslimov, či už arabský, alebo nearabský, je veľmi rôznorodý. Veď tvoria 1/7 ľudstva, je to takmer miliarda ľudí ! Ak by sme mali veriť tomu, že islam je náboženstvo militantné, že Korán je kniha vyzývajúca iba k násiliu a zabíjaniu, tak by dôkazom tohto tvrdenia mala byť zvýšená agresivita 1/7 ľudstva voči zvyšnému obyvateľstvu planéty. Osobne nemám ten dojem, že by tomu bolo tak . Samozrejme, nazývať ich všetkých holubicami mieru bude určite od veci, ale napr. ani dve svetové vojny, o ktorých sa tvrdí, že boli najhoršie v celej histórii ľudstva, nevyvolali prívrženci islamu.

Kladiem si ale otázku, ak masmédiá zločincov označujú slovom islamisti, aký obraz sa vytvorí v mysliach miliónov ľudí, ktorí o islame nevedia nič alebo takmer nič. Dovolím si tvrdiť, že vzniknutý obraz asi realite zodpovedať celkom nebude. Sotva totiž budú veriť tomu, že ľudia vyznávajúci islam nemusia pre nich automaticky znamenať hrozbu a že sú to vo väčšine prípadov práve takí istí obyčajní ľudia so svojimi každodennými starosťami a radosťami ako všetci ostatní.

Ja som presvedčený, že všetci ľudia sme rovnakí, máme podobné starosti a radosti a jedno čo potrebujeme, je objaviť túto našu rovnakosť, naše spoločné väzby, to čo nás spája. Všetci rovnako pociťujeme potrebu udržať si svoje zdravie, nájsť šťastie a pohodu v kruhu svojej rodiny či blízkych , či dosiahnuť pocit dobre vykonanej práce z toho, čo nás baví. A toto platí bez ohľadu na vierovyznanie, národnosť, rasovú príslušnosť, či inteligenčnú a vzdelanostnú úroveň. Akékoľvek rozdeľovanie ľudí, či už spôsobené strachom, nevedomosťou, či niečím iným, je neprirodzené a bráni zdravému naplneniu existencie ľudstva ako takého. A používanie slova islamista, ako som už hore opísal, v dnešnom kontexte, ľudí nezbližuje, ale rozdeľuje. Hovoriť o zblížení zločinca a slušného človeka je bezpredmetné, ale tvrdiť, že všetci ľudia vyznávajúci islam sú potencionálni zločinci, je scestné a z hľadiska aj našej vlastnej perspektívy nie veľmi bezpečné.

Ak na svojom susedovi vidím len to, čo nás rozdeľuje, oberám tým sám seba o možnosť určitého duchovného obohatenia sa, či už tým, že získam ďalšieho priateľa, alebo hoci aj tým, že prídem skrze neho k novým informáciám, ktoré mi môžu byť v budúcnosti užitočné. A okrem toho vytváram tým pôdu pre potencionálny konflikt v budúcnosti. A to je nebezpečné. Pre mňa, pre moju rodinu, pre moje deti. Samozrejme, môžete tvrdiť, že sa nepriateľsky bude správať sused. To je však vec jeho slobodného rozhodnutia, nie môjho. Jeho rozhodnutie ja priamo riadiť nemôžem, svoje však áno. Môj postoj k nemu si vyberám ja sám, nie on.

Je jasné, že ak zločincov budeme nazývať islamistami, bude ťažké uveriť tomu, že islam nie je militantné náboženstvo. Bolo by ale rozumnejšie spoznať islam, islamskú kultúru a islamskú spoločnosť priamo, nie robiť si obraz o nej na základe činov hrdlorezov, ktorí majú s islamom oveľa menej spoločného, ako nám to masmédiá podsúvajú. Dosah masmédií je nedocenený, ich zodpovednosť za procesy v ľudskej spoločnosti enormná. Mali by preto konať naopak, pomáhať ľudí spájať, hľadať spoločné platformy pre spolužitie celého ľudstva. Pretože problémov, ktoré čakajú na svoje riešenie je  pred ľudstvom viac než dosť a jedného dňa môže dôjsť k tomu, že zoči voči globálnemu ohrozeniu bude akékoľvek rozdeľovanie sa ľudí navzájom absolútne bezpredmetné. Múdrosť ľudstva sa preukáže, ak sa dokáže spojiť a predísť katastrofe skôr a dobrovoľne. A nie až vtedy, keď bude k tomu donútené.  / hm , znie to tak pekne, že sa tomu ani veriť nedá. Hoci ako mysliace a občas aj rozumné bytosti máme k tomu všetky predpoklady...  /

Používanie slova islamista mi vadí, a odporúčal by som masmédiám zameniť ho iným. Bez ohľadu nakoľko naivne bude pôsobiť moje odporúčanie. A bez ohľadu na to, či ho takýmto spôsobom používajú v iných krajinách alebo nie. Nemusíme všetko preberať od iných ako cez kopírku. Máme svoj vlastný rozum, tak môžme aj sami dať iným príklad a ukázať, že veci sa dajú robiť lepšie.  

Ešte raz Vám všetkým ďakujem a teším sa na Vaše ďalšie podnety. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?