Rusko nemusí vyhlásiť vojnu

Autor: Roman Bodon | 21.6.2014 o 8:21 | (upravené 23.6.2014 o 10:27) Karma článku: 3,82 | Prečítané:  511x

Úvaha nad tým, či sa nás týka dianie na Donbase . 

Boris Nemcov v piatok večer v priamom prenose u Savika Šustera na TV24 povedal niečo v tom zmysle, že prílev dobrovoľných bojovníkov so zbraňami zo strany Ruskej federácie sa nezastaví. Nezastaví sa z jednoduchého dôvodu : pretože národ, ktorý dennodenne presviedčajú o tom, že na Ukrajine bojuje ukrajinská vláda proti svojmu vlastnému ľudu, si považuje za česť vstať a bojovať za práva utláčaných, a bude presvedčený o tom, že musí vstať na pomoc so zbraňou v ruke a bojovať za dobrú vec. A aj to urobí . O to viac, že údajný konflikt ukrajinskej vlády s ukrajinským ľudom je v Rusku prezentovaný ako nacionálny, pričom vraj za kratší koniec ťahajú na Ukrajine práve rusi. ... diabolské, ale žiaľ je to tak .

Tak a teraz po poriadku: kto je to Savik Šuster, kto je Nemcov, a prečo tu vlastne píšem o niečom, čo sa  možno Slovenska ani netýka ?

Show Savika Šustera je asi najznámejšia politická show na Ukrajine, cyklus televíznych debát politikov pred divákmi v štúdiu, vedie ju jeden starší pán, ktorý je, ak sa nemýlim bývalý lekár, menom Savik Šuster. A vedie je veľmi dôstojne a decentne, povedal by som . Táto diskusia existuje už roky, pamätám si ako v nej vystupovala pani Timošenko ešte pred tým ako ju na pár rokov odložili do chládku. Asi to niekto vtedy veľmi potreboval... Ale samotná show je ešte staršia, za ten čas už vystriedala niekoľko domovských televíznych staníc, momentálne je doma na Prvej národnej /peršyj nacionaľnyj telekanal/ a TV24. Vysiela sa minimálne raz týždenne, a to v piatok okolo 20,30 SEČ, pričom sa dá pozerať aj on-line na stránke 3s.tv. Záznam včerajšej diskusie je možné zhliadnuť tu: http://www.youtube.com/watch?v=7RycXSapSHg

Show má veľmi dobré meno - moderátor, pán Savik Šuster sa snaží o maximálnu objektivitu, pozýva politikov najvyššieho rangu ako z jednej tak aj z druhej strany, aby mal každý rovnakú možnosť obhájiť svoje názory. A samotná show má ešte jednu zvláštnosť: pozvaný diváci reprezentujú obyvateľstvo Ukrajiny a jeho zloženie, teda hlavne podľa oblastí Ukrajiny, ale aj podľa veku, národností a profesií. Jednoducho povedané, percentuálne zastúpenie profesií, národností, či teritoriálnej príslušnosti v auditórii viac menej zodpovedá tomu celonárodnému. Diváci počas diskusie neustále hlasujú, vyjadrujú buď svoju podporu alebo odmietnutie toho, čo diskutujúci tvrdí. Je to veľmi efektné. Samozrejme môžete namietať, že to nemusí byť vôbec pravda, že je to len televízny bluf, fakt je ale ten, že štatisticky sa výsledky ankiet v štúdiu približujú k výsledkom ankiet realizovaných na celonárodnej úrovni. /samozrejme, aj to sa dá zmanipulovať, veď kto dnes ešte verí masmédiám .. /

Kto je Nemcov – Boris Nemcov, opozičný ruský politik, ako jeden z mála vystupuje v Rusku proti politike ruskej politickej špičky, v prvom rade proti vojne, ktorú Rusko vedie proti Ukrajine. U Savika Šustera sa už objavil neraz, väčšinou len na obrazovke štúdia cez satelitný prenos z Moskvy, ale bol tam už aj osobne. Pôsobí na mňa pragmaticky, povedal by som, že si veľmi dobre uvedomuje možné dôsledky moskovskej avantúry tejto jari .

A teraz poďme na 2 hlavné otázky dňa : jedná sa tu o vojnu Ruska proti Ukrajine alebo nie, a druhá otázka, či sa to týka aj nás, alebo nie.

Môj názor je taký, že áno, jedná sa o vojnu Ruska proti Ukrajine, a zároveň nie, nejedná sa o ňu. Uvažujte spolu so mnou : vyhlásilo Rusko vojnu Ukrajine, alebo Ukrajina Rusku ? Pokiaľ viem do dnes nie. A ani nevyhlási. Ukrajinci nemajú prečo, a rusi to zase nemajú za potreby. Tak potom s kým bojujú ukrajinské silové zložky na východe krajiny? /píšem silové zložky, pretože podľa mojich informácií z ukrajinskej strany nie je nasadená armáda, nakoľko nie je vyhlásený vojnový stav a podľa zákona armáda môže byť nasadená jedine v prípade vojny s vonkajším nepriateľom alebo ak je vnútri krajiny vyhlásený vojnový stav. Namiesto vojnového stavu je vyhlásená tzv.ATO, teda antiteroristická operácia, ktorej sa zúčastňuje nedávno vytvorená Národná garda, jednotky ministerstva vnútra ako aj zbory dobrovoľníkov, rekrutovaných aj z miestneho obyvateľstva – ako napríklad pluk Doneck/. A s kým bojujú je otázka trocha zložitejšia: v prvom rade je to miestny kriminál, ktorý sa pričinením a zradou politických elít Donbasu dostal k zbraniam, potom miestni obyvatelia, ktorý sa či už z nevedomosti alebo zo zúfalstva pridali na stranu separatistov, ďalej agenti tajnej služby a rozviedky Ruskej federácie a nakoniec bežní občania RF, či už rusi, čečenci, abcházci a iní, ktorí prichádzajú či už organizovane cez kozácke organizácie napríklad, alebo sami od seba. Samozrejme tomu čo píšem, veriť nemusíte, ja osobne vám to ani dokázať neviem. Skúste sa obrátiť na ukrajinskú prokuratúru či ministerstvo vnútra. Ak vám nestačí jednoduchá úvaha o tom, že zostreliť vojenský vrtuľník Mi24 alebo dopravné lietadlo IL76 asi nemôže obyčajný človek obyčajným ručne zostrojeným dreveným prakom, alebo že po uliciach nemajú čo robiť ľudia po zuby ozbrojení zbraňami, aké sa na Ukrajine ani nepredávajú, či obrnené vozidlá a tanky, ktoré sa odniekaľsi museli objaviť ... ak vám to nestačí, tak si musíte zistiť fakty : napríklad o tom, že ešte v marci a apríli, keď sa na Donbase ešte nestrieľalo, sa proruských mítingov zúčastňovali občania RF spolu s ukrajincami . Prichádzali z Ruska celými autobusmi, s propagačnými materiálmi, ale aj dymovými či šumovými granátmi, palicami, pištoľami a inými zbraňami. Ukrajinská pohraničná stráž bola vynútená prijať opatrenia a uvedených občanov na hranici doslova vychytávala pri dôkladných kontrolách a posielala nazad. Hovorím tu o tisíckach potenciálnych "demonštrantov". Pokiaľ sa dobre pamätám, posledný údaj ktorý som zachytil bolo číslo štyri a pol tisíc po asi troch týždňoch zosilnených kontrôl na hraničných prechodoch. Nič proti slobodnému vyjadreniu vôle – ale toto asi celkom s kostolným poriadkom nebolo.

Žiaľ táto forma turistiky naďalej pokračuje, ale aby prípadným turistom nerobili prieky ukrajinskí pohraničníci, prichádzajú už kolónami nákladných áut napakovanými po zuby ozbrojenými vojakmi, v poslednej dobe už aj obrnenými vozidlami a najnovšia móda sú už tanky. Veď prečo trochárčiť.. Hej, a aby som nezabudol na občasné narušenie vzdušného priestoru či už ruskými vrtuľníkmi alebo bezpilotnými prieskumnými lietadlami . Pred asi dvomi týždňami, kým ešte pracovali všetky hraničné prechody, bola taktika jednoduchá, šialené ostreľovanie pohraničnej stráže z oboch strán /z vnútrozemia teroristami, z opačnej strany prišelcami / a počas obstrelu prechod kolóny cez hranicu. Ukrajinská strana bola vynútená niektoré prechody uzavrieť, o čom informovala stranu ruskú . Podľa medzinárodného práva je druhá strana v takom prípade povinná prechod uzavrieť tiež. Došlo k kurióznej situácii, ukrajinská pohraničná stráž hraničný prechod opustila, jej miesto zaujali teroristi, vyhlasujúc sa za zástupcov Doneckej ľudovej republiky a prechod veselo fungoval ďalej . Pre svojich... že nonsens ? Žiaľ nie, realita 21.storočia. Veď čo môžme čakať od ľudí, pre ktorých sú medzinárodné zmluvy len zdrapom papiera .

Pravdupovediac, trošku som ušiel od témy.

Na to aby niekto išiel so zbraňou v ruke bojovať, musí byť asi hodne nahnevaný. A to je práve to, o čom hovorí Nemcov. Ak veterán afgánskej vojny kdesi v ruskej glubinke /ruský vidiek/ počúva dennodenne z rána do večera potok správ o tom, ako sa na Donbase vyvražďujú celé dediny, ako Národná garda zabíja ženy a deti, ako ukrajinské vojská ostreľujú mínometmi ale aj ťažkým delostrelectvom obytné zóny v oblastiach, kde sa veľká časť obyvateľstva hlási k ruskej národnosti , používajú vraj dokonca už aj akési fosforné bomby..... to ho dlho nenechá pokojným a skôr alebo neskôr vstane a pôjde bojovať. Bojovať za životy tých, ktorých v živote nevidel, do krajiny, ktorú ešte včera považoval za priateľskú. A bude presvedčený o svojej pravde, o tom, že robí svätú vec – veď proti fašizmu bojovali jeho dedovia, či otec, a teraz musí aj on. Logické, nie ? Myslím, že každý statočný muž by reagoval práve tak , ako náš spomínaný "afganec". Problém je len v tom, že jeho presvedčenie je založené na klamstvách. Klamstvách a polopravdách, ktoré vo veľkom distribuujú ruské masmédiá, tak do vnútra najrozľahlejšej krajiny na svete, ako aj von, k nám do Európy, všade tam, kde to potrebujú. Klamstvách o tom, že v Kyjeve je pri vláde fašistická junta, ktorej jediným cieľom je zničiť ruskojazyčné obyvateľstvo, klamstvá o tom, že pri vláde sú ultranacionalisti a že byť rusom na Ukrajine je životu nebezpečné, klamstvá o tom, že ukrajinská vláda je nelegitímna a nemá žiadny záujem o mierovú dohodu a rokovania. Klamstvá, klamstvá, klamstvá. A čo môžme očakávať od masmédií krajiny, ktorej hlavný veliteľ ozbrojených síl pred kamerou bez mihnutia oka vyhlási, že jeho vojská nie sú dislokované za hranicami jeho krajiny aj vtedy, keď sú o tom nesporné dôkazy, medzi nimi aj priznania samotných vojakov ... Keď už z Ukrajiny domov do Ruska posielajú chladiarenské kamióny s nákladom tvz."Gruz 200" – s pozostatkami padlých na strane teroristov, ktorí boli identifikovaní ako ruský občania. Vie náš afganec aj o tomto ? Predpokladám, že asi nie.  Ani my o tom nemusíme vedieť. Ale na rozdiel od neho máme možnosť sa k týmto novinám dostať . Hovorí sa tomu slobodný prístup k informáciám . A ten nie je všade taký samozrejmý ako sa nám zdá. 

V podstate, by mi to mohlo byť jedno . Nebývam na Donbase, nestrieľa sa mi pod oknami. Ešte mi tečie voda, neskolabovali dodávky elektriny, sklá na oknách mám celé, ak budem hladný zbehnem do bankomatu, vyberiem peniaze a v supermarkete kúpim čokoľvek čo budem potrebovať. Prkotiny, veď to takto funguje všade, poviete si. Skúste to ale povedať niekomu zo Slovjanska, Kramatorska či Luganska. Asi s Vami celkom súhlasiť nebudú. Dobrovoľníci, ktorí v strednej a na západnej Ukrajine prichýlili utečencov z oblastí kde sa bojuje, hovoria o tom, že deťom trvá 2-3 dni, kým začnú normálne rozprávať, kým sa začnú normálne správať, kým z nich opadne strach. Sami utečenci sa nevedia spamätať z toho, že od ich bydliska, kde sa na uliciach váľajú mŕtvoly, stačí prejsť nejakých 150km a ľudia tu žijú normálnym každodeným životom - a hlavne, že im nechcú nijak ublížiť. Nonsens ? Áno . Hrozná realita života v susednej krajine..

A zase som odbehol – viete, napadlo mi – čo bude vtedy, ak sa hľadáčik ruských masmédií rozhodne hľadať si inú obeť, ak sa dosť nabažia ukrajinskej krvi ...? Kde máme záruku, že nebudeme ich ďaľšou obeťou? Samozrejme, malé Slovensko , koho by mohlo zaujímať, okrem nás samých . Ale veľká EU, tá liaheň odporného kapitalizmu, či akejsi demokracie, tá by už mohla byť zaujímavejšia. A čo potom, mám čakať pred domom zelených chlapíkov v plnej zbroji ?

Ukrajinský prezident, pán Porošenko vyhlásil včera prímerie, na 7 dní. Počas tohto obdobia ukrajinské silové zložky nebudú viesť žiadne aktívne bojové akcie proti teroristom, pokiaľ nebudú ohrozené životy - životy vojakov alebo civilného obyvateľstva. Protivník dostal šancu na zloženie zbraní, s tým, že všetci ukrajinský občania, ktorí nespáchali ťažké zločiny budú amnestovaní, a všetci ruskí občania budú môcť špeciálnym koridorom slobodne opustiť územie Ukrajiny. Podľa mňa veľmi humánne gesto a výzva na mierové ukončenie konfliktu. A podľa Moskvy? Ultimátum, text ktorého ešte "musia analyzovať"... Čo k tomu dodať ?  Snáď len biblické "podľa ich ovocia ich poznáte".. Verí pán Porošenko, že tento jeho mierový plán bude úspešný? Verí tomu niekto na Ukrajine? Po všetkom tom, čo teroristi na východe krajiny napáchali ? Únosy, mučenie, vraždy, lúpeže, násilné obsadenie vládnych a už aj nevládnych budov, zaberanie hnuteľného aj nehnuteľného majetku, streľba po obytných zónach ... Predvčerom niekde pod Luganskom, myslím že práve v obci Ščastje /aký symbolický názov , šťastie /, jednotky ATO vyzvali teroristov na prímerie a zloženie zbrane. Odpoveďou bola streľba ... Veľkým optimizmom to teda nenapĺňa.

Ani to, čo povedal Nemcov. Ak je niekto presvedčený, že to čo koná, je správne, je ťažko to zmeniť. Ak sa nemýlim, Rusko má takmer 140 miliónov obyvateľov. Predstava, že týchto 140 miliónov ľudí žije v inom informačnom priestore ako ja, predstava o tom, že táto masa ľudí je po mesiacoch usilovného masírovania mozgov informovaná o realite existujúceho konfliktu presne naopak, než akým on skutočne je .. takáto predstava ma napĺňa hrôzou. Rusko naozaj nemusí vyhlásiť vojnu. Prečo by to robilo. Jeho obyvatelia sú už na vojnu pripravení aj bez toho, a aj keby sa stal zázrak a došlo by k obratu v správaní masmédií, k obratu v myslení ľudí tak ľahko už nedôjde. Práve tak, ako už nikdy nedôjde k tomu, aby ukrajinci verili svojmu mladšiemu väčšiemu bratovi. Po tom čo zažili tejto jari, už ho bratským nazývať tak skoro nebudú. A ako ho budeme nazývať my?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?